Kapat
Anasayfa Sağlık Sıcak Havalara Dikkat
30 Mayıs 2013

Sıcak Havalara Dikkat

Sıcak Havalara Dikkat
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Türkiye’de, yılda ortalama 5-6 bin kişinin halk arasında inme olarak da bilinen beyin kanamasıyla karşılaştığı belirtildi.

Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Dr. Burhan Polat, beyin kanamasının beyin damarlarının bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesi olduğunu belirterek “Halk arasında inme olarak da bilinen beyin kanaması ile Türkiye’de yılda ortalama 5-6 bin kişi kişi karşılaşıyor. Çoğunlukla travma ve kazalar sonucu oluşan beyin kanaması, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı yaz dönemlerinde yüksek tansiyona bağlı olarak da görülebiliyor” dedi.

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ
Dr.Polat, beyin kanamalarının belirtilerinin bulantı, kusma, şiddetli baş ağrısı, uyuşukluk, vücudun herhangi bir yerini hareket ettirememe, bilinç kaybı, uykuya eğilim ve konuşmada bozukluk olarak belirtiler gösterdiğini söyledi. Dr.Polat, beyin kanaması veya belirtileri dikkate alınmadığı zaman hasta üzerinde kalıcı hasar bırakabileceğini belirterek “Bu nedenle; beyin kanaması geçiren kişi fazla hareket ettirilmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir” diye konuştu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Beyin kanaması riskini azaltmak için bir takım önlemler alınabileceğini belirten Dr. Burhan Polat, özellikle risk taşıyan kişilerin dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıraladı:”Özellikle öğle saatlerinde klimalı serin ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Güneşe çıkacaksanız baş bölgesini koruyacak şapka ya da bandana takın.Beslenmenize dikkat edin. Fast food tarzı gıdalardan uzak durun. Kırmızı et yerine balık ve sebze tüketmeye çalışın. Ceviz, balık, fındık, bal gibi içinde omega -3 bulunan besin tüketin. Tuzu mümkün olduğunca sofranızdan uzak tutun. İdeal kilonuzu koruyun.Sigara içiyorsanız bırakın.Düzenli olarak yürüyüş yapın, hareket edin. Stresten uzak durun, mümkün olduğunca sakin olmaya çalışın.Gün içerisinde bol bol su için.Tansiyonunuzu kontrol altında tutun. Eğer doktor kontrolünde kullanılan bir ilaç varsa ihmal etmeden kullanın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir