Kapat
Anasayfa Sağlık Ramazanda sigarayı bırakın!
21 Temmuz 2013

Ramazanda sigarayı bırakın!

Ramazanda sigarayı bırakın!

Sağlık Bakanlığından sigaradan kurtulmak isteyenlere “ramazanı fırsat bilin” çağrısı geldi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat, “Ramazan ayını fırsat bilerek sigara alışkanlığından vazgeçilmelidir. Yaklaşık 17 saat sigarasız kalan bir kişi sigarayı bırakacak iradeye ve güce sahiptir” dedi.

Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın kalp ve damar hastalıkları, kanser ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (KOAH) gibi bir çok hastalığa yol açtığını anımsattı.

Tütünün ramazanda daha vahim sonuçlara sebep olduğunu, bütün gün tutulan orucun ardından iftar sonrasında yoğun sigara içenlerin kanında aniden nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde yükselme meydana geldiğini bildiren Polat, bunun etkisiyle damarlarda daralma ve organlara yeterince oksijen taşınamaması gibi sonuçlar ortaya çıktığını belirtti. Bu kişilerde tansiyon yükselmesi ve buna bağlı beyin kanaması riskinin arttığını vurgulayan Polat, “Beyin hızla uyarılır, baş dönmesi, gözlerde kararma, bulantı, gözlerde yaşarma, mide asiditesinde artış gibi belirtiler görülebilir. Ani nikotin artışı kalp çarpıntısına ve kalp enfarktüsüne neden olabilir” diye konuştu.

Bu nedenle iftarın hemen ardından sigara içilmemesi gerektiğini kaydeden Polat, şu uyarılarda bulundu:

“Hatta ramazanı fırsat bilerek sigara alışkanlığından vazgeçilmelidir. Yaklaşık 17 saat sigarasız kalan bir kişi sigarayı bırakacak iradeye ve güce sahiptir. Ayrıca sigaradan ayrı kalınan süre ne kadar uzar ve sürekli hale gelirse bu maddeye duyulan ihtiyaç da bir o kadar azalır. Manevi duyguların yoğun olduğu, sigara kullananların kararlılığına ve iradesine pozitif katkılar sağlayacak ramazan ayı çok iyi değerlendirilmelidir.”

-“Riskler gerilemeye başlar”

Sigarayı bırakanlarda sağlık açısından risklerin gerilemeye başladığını belirten Polat, “20. dakikada kan basıncı ve kalp hızı, 8. saatte kanda oksijen düzeyi normale döner. 24. saatte karbonmonoksit vücuttan atılır, akciğerler temizlenmeye başlar. 48. saatte nikotin vücutta saptanamaz. 72. saatte nefes almak kolaylaşır. 2-12 haftada dolaşım düzelir. 3-9 ayda nefes darlığı ve öksürük azalır. 5. yılda kalp krizi riski yarıya iner. 10. yılda kalp krizi riski sigara içmeyenlerle eşitlenir ve akciğer kanseri riski yarıya iner” bilgisini aktardı.

Sağlık Bakanlığının 7 gün 24 saat hizmet veren ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve ülke genelinde sayısı 402 olan sigara bırakma polikliniklerinin bu kötü alışkanlıktan kurtulmak isteyenlere yardım ettiğini anımsatan Polat, “Sigarayı bırakmaya karar verenlerin yanındayız ve karşılaşacakları zorlukları birlikte aşmaya hazırız” dedi.

Kaynak : haber7.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir