Kapat
Anasayfa Bebek - Çocuk Hamilelikte Bebek Ve Anne Arasındaki İletişim
19 Nisan 2013

Hamilelikte Bebek Ve Anne Arasındaki İletişim

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Puan Verilmemiş)
Loading...
Hamilelikte Bebek Ve Anne Arasındaki İletişim

Anne ve Bebek Arasındaki Hamilelik Zamanındaki İletişim

Hamilelik döneminin on altıncı haftasında bebekler annelerinin seslerini duymaya başlarlar. Daha önemlisi ise artık bebek çevredeki tüm sesleri duymaya başlarlar ancak ilk duymaya başladıkları ses annesinin nabız sesidir. Dokundukları ilk yer ise anne rahmidir. Bebekler güvenli bir ortamda sürekli sesler duyarak büyürler. Annenin ara sıra karnındaki bebekle konuşması da anne ve bebek arasında iletişim kurma şeklidir.

Bebek ile iletişim ona müzik dinletisi şeklinde de olabilir. Sadece annenin değil babanın da bebek ile iletişim kurması onunla konuşması, ona müzik dinletmesi, güzel şeyler konuşması, onunla sohbet etmesi babayı da tanıması adına büyük önem taşır bu da bebeği olumlu yönde etkileyen faktörler arasındadır.

Annenin yanında yaşanacak bir kavga, çok gürültülü bir ortam veya annenin yaşayacağı bir stres direk olarak bebeğe iletilecektir. Böyle bir iletişim bebeğin gelişiminde ve bebeğin üzerinde kötü bir durum oluşturacaktır. Annenin karnındaki bebeğiyle iletişim kurması, bebeğe yumuşak ve tatlı bir ses ile konuşması, ona müzik dinletmesi onun duyulduğunun kabul edilmesi bebek üzerinde çok iyi etkiler bırakacaktır. Böyle bir durum uzman doktorlar tarafından da önerilen hususlardır.

Bebekler dört aylık yani on altıncı haftadan sonra duymaya başladıkları için anne ve babalar çok dikkatli olmalıdırlar. Çünkü annenin yanında yaşanacak şiddetli bir kavga veya yüksek gürültü bebeğin gelişiminde çok büyük etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir