Kapat
Anasayfa Bebek - Çocuk Çocuklar ve Açık Hava
19 Nisan 2013

Çocuklar ve Açık Hava

Çocuklar ve Açık Hava

Çocuklar ve Açık Hava…

Çocuklar her mevsimde açık havaya çıkıp oynayabilirler. Çocuk, yazın bütün gününü kışın ve kötü havalarda da en az bir, iki saatini dışarda hareket ederek geçirmelidir.

Çocuk, havaya uygun bir giysiyle dışarı çıkacak olursa, yağmur, rüzgâr ve soğuğun ona zararı dokunmaz. Daha küçük çocuklar da, ılık mevsimlerde dışarıya çıkarılmalıdır. Bunun için, tahta parmaklıklı çocuk bahçesi yardımcı olur. Bahçe, sabit bir yerde durmasına rağmen, çocuk hareket serbestliği bulabilir. Bahçenin altına büyükçe bir örtü serilmelidir. Emekleyen ve sürünen çocuk, etraftan taş, ot ve toprak alıp ağzına götüremez. Bir yazlık şapka, bir güneş şem-siyesi, bir evin ya da ağacın gölgesi çocuğu kızgın güneş ışınlarından korur.

Çocukların çoğunluğu açık hava banyolarından hoşlanırlar. Açık hava banyosu sırasında küçük çocuk sürekli hareket halinde olmalı, giydirilmeden uyutulmamalıdır. Hava ısısının 19 derecenin altında olmaması gereklidir. Bebeklik döneminden alışkın olan küçük çocuklar güneş ban-yolarına çok dayanıklıdır. Çocuk, güneş banyosu sırasında da istediği gibi oynayabilmelidir, ama güneşte yanmasına fırsat verilmemelidir. Güneş banyosu alan çocuk, daha sonra gölge bir yere alınmalıdır. Bunun için de anne, çocuğun oyuncağını gölge bir yere koyar ya da kendisi ona oyalamak için gölgelik bir yere oturur. Üç yaşındaki bir çocuk artık ne zaman gölgeye gitmesi gerektiğini çok iyi bilir.

Deniz kenarında ve dağlık bir alanda güneş ve açık havada kalma, çocuklar için çok değişik, özel bir olaydır. Buralarda da güneş yanması ve çarpması tehlikesi fazladır. Her ikisi de çocuk için zararlı olabilir. Bunun için güneş banyosunda ölçüyü aşmamaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir