Kapat
Anasayfa Bebek - Çocuk Çocuğa Fazla Zaman Ayırmak Lazım
19 Nisan 2013

Çocuğa Fazla Zaman Ayırmak Lazım

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Puan Verilmemiş)
Loading...
Çocuğa Fazla Zaman Ayırmak Lazım

Çocuklara fazla zaman ayırmaya özen gösterin:
Son zamanlarda İngilizce de olan “Helicopter parenting” kelimesi çok yaygın ve sürekli duyulan bir kelimeye çevrilmiştir. Ve sürekli çocuklarının yanında olan, onlara bütün engellerini, özellikle okulla ilgili sorunlarını, ödevlerini etmeye yardımcı olan ebeveynler için söyleniyor. Onlar bugün daha çok batıda rast gelinen ve çocuklarını koruduklarını ve onlara iyilik ettiklerini düşünerek hayatın acılarını ve zorluklarını önleyen ebeveynlerdirler.
Ne yazık ki itiraf etmeliyim ki, kendi deneyim sırasında bu gibi durumlara çok rastladım: anne köpeklerden korkuyor = çocuk köpeklere yaklaşamıyor ve bunun sonucu olarak kesinlikle köpeklerden korkacaktır. Bu ebeveynler tarafından çocuklarını düşündüklerini sandıkları ama tamamen yanlış yaptıkları bir durumdur.
Sevgili anne ve babalar, dikkat edin ki, acı, zorluk olmadan büyüme de mümkün olmayacaktır.
Bir an için yoksulluk ve savaşın ortasında büyüyen çocukları düşünün, şimdi paradoksal durumlar hakkında konuşmak istemem ama belki de çocuklarımıza verdiğimiz çok fazla rahatlık, çok fazla zenginlik ve gösterdiğimiz aşırı yardım onların sorunluluk almalarına engel olabilir.
Ne yazık ki özellikle gençler bugün kendilerini uyuşturucu, alkol, zorbalık gibi şeylerin içinde buluyorlar. Ve eğer gazete okurken fark ediyorsanız bu çocuklar daha çok “iyi aile”-ler den gelen çocuklardır, çünkü onlar hayatta kendilerine bir yer bulmaya çalışırken beceremiyorlar.
Evde kuralları koyun, size yardım etmesini isteyin ve her şeyi hafife almalarına izin vermeyin, onların “yürüyen cüzdanları” olmayınız ve her şey için onları ödüllendirmeyiniz. Eski zamanlara dönelim ve sadece iyi bir not veya karneyle eve geldiklerinde ödüllendirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir