Kapat
  • PAYLAŞ
Anasayfa Kadınca Bilimsel Meslekler
30 Mart 2014

Bilimsel Meslekler

Bilimsel Meslekler
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Geçmişten günümüze insanlar geçimlerini sürdürmek için çeşitli sektörlerde farklı pozisyonlarda çalışmışlardır. İnsanların yaşamları ile ilgili merak ettiklerinden evrenin büyük problemlerine kadar her türlü problemi deneysel bir biçimde ortaya koymaya çalışan mesleklerin genel başlığına bilimsel meslekler deriz.

Neden sorusunun cevabını ararken birçok alt dala ayrılmıştır. Mesleklerin hepsinin temelinde bilim yatar. Temizlik sektöründen eğitim sektörüne kadar hepsinde bilimin payı vardır. tabii ki bazı mesleklerde bilimin rolü daha fazladır. Günümüzde popüler bazı meslekler bununla ilişkilidir. Örnek verecek olursak genetik mühendisliği, uzay sanayisi, makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, ziraat mühendisliği vb. Saydığımız mesleklerin amacı insanların refah seviyesini yükseltmek, yaptıkları işi günümüz teknolojisiyle geliştirmektir.

Temelde, deneye ve gözleme dayalı olması ile diğer genel başlıklardan ayrılır. Einstein, bilimi “Her türlü düzenden yoksun duyu verileri ile düzenli düşünceler arasında uygunluk sağlama çabasıdır” diye tanımlar. Bertrand Russell’a göre ise bilim “Gözlem ve gözleme dayalı akıl yürütme yoluyla dünyaya ilişkin olguları birbirine bağlayan yasaları bulma çabasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir