Kapat
Anasayfa Sağlık Adet Görme-Regl
24 Nisan 2013

Adet Görme-Regl

Adet Görme-Regl
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Adet Görme….

Erginlik çağma giren her genç kızda, her ay, yaklaşık olarak dört haftada bir, cinsel organlarında görülen kanamaya Adet görme yani halk dilinde aybaşı denilmektedir. 11 yaşında Adet görmeye başlayan kızlar olduğu gibi, 16-17 yaşından sonra ilk adetlerini gören kızlar da vardır. Genç kızlarda ilk yıllarda aybaşı kanamaları düzgün olmayabilir. Adet görme, artık bir genç kızın çocuk yapmaya hazır olduğunu gösteren bir işarettir. Genç kızlara adet görmenin, aybaşı kanamasının her kadında görülmesi gereken normal bir olay olduğu, tehlikeli ve korkulacak bir şey olmadığı anneler tarafından söylenmelidir.

Aybaşı kanamaları genellikle 2-8 gün kadar sürer. Genç kızlar arasında bu bakımdan farklılık görülebilir, bu da tabiidir. Adet görme sırasında birçok genç kızlarda bir takım bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar görülebilir. Buna bakarak bu durumları aybaşına bağlamak doğru bir şey değildir. Çünkü aybaşı kanaması bir hastalık değil bedenin normal bir faaliyetidir.

Adet görmeden bir kaç gün önce ve başladıktan sonra genç kızlarda bir takım ruhsal gerginlikler, çabucak yorulmak, aşırı bir hassasiyet, duygu ve heyecanlarını kontrol edememek, çabucak kızıvermek gibi durumlar görülebilir. Bazıları aybaşı sırasında sırtlarında, karın bölgesinde, özellikle kasıklara yakın yerlerde bir takım ağrı ve ağırlıklar hissedebilirler. Kimi kızlarda tansiyon yükselebilir. Buna bağlı olarak baş ağrıları, iştahsızlık gibi durumlara da rastlanabilir. Adet görme süresince genç kızlar mümkün olduğu kadar her türlü yorucu faaliyetlerden çekinmelidirler. Tabii bu demek değildir ki genç kızlar böyle zamanlarda sırt üstü yatıp dinlensinler. Kendilerini fazla yormamak şartıyla normal ve günlük faaliyetlerine devam etmelidirler. Eğer bu ağrı ve rahatsızlıklar çok şiddetli ve aybaşı kanamaları da miktar yönünden çok fazla ise, aybaşı süresi çok üzüyorsa ya da çok düzensiz aralıklarla Adet görülüyorsa, bu belirtiler bir takım tehlikelerin işaretleri olabilir. Bu nedenledir ki böyle durumlarda genç kızların mutlaka uzman bir doktora görünmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir